• Szkoła Podstawowa im. Tadeusza Kościuszki W Brzeziu

O szkole:

W 1868r. powstała we wsi szkoła jednoklasowa w nieistniejącym dziś budynku w centrum wsi. Wcześniej dzieci z Brzezia i Ujazdu chodziły do szkoły w Zabierzowie.

Od 1875r. wybudowano Budynek szkolny z dwiema klasami szkolnymi i mieszkaniem dla kierownika szkoły. Potem na poddaszu urządzono mieszkanie dla nauczycieli.

1 Września 2009 roku uczniowie rozpoczęli naukę w nowym obiekcie z dużą salą gimnastyczną,  jasnymi i przestronnymi salami, świetlicą szkolną, pracownią komputerową, biblioteką. W nowym budynku funkcjonuje również przedszkole.

Szkoła od lat współpracuje z Towarzystwem na Rzecz Ochrony Przyrody. W ramach wspólnych działań posadzono w Brzeziu i Ujeździe ok. 1500 drzew, powstała szkolna ostoja przyrody, zielona klasa, wytyczono „Brzozowy szlak rowerowy”  łączący w sobie funkcję rekreacyjno-sportową i dydaktyczną. Przy szkole aktywnie działa Samorząd Uczniowski oraz Drużyna Harcerska 5 ZDH „Traperzy” – swoimi działaniami aktywnie wspierając program wychowawczy i profilaktyczny szkoły.

Uczniowie biorą udział i odnoszą sukcesy w wielu konkursach – min. Prestiżowy Oxford Cambridge.